فروش و بازرگانی : 03137751948

عایق الاستومری

عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته بوده و برپایه پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر (Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer – EPDM) ساخته می شوند.

لاستیک NBR که با Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، یک لاستیک سینتتیک متشکل از پلیمر آکریلونیتریل (ACN) و بوتادین است. نام های تجاری آن عبارتند از نیپل (Nipol)، کرایناک (Krynac) و یوروپرن (Europrene).

لاستیک EPDM لاستیکی سینتتیک و الاستومری بوده و کاربردهای وسیعی دارد. لاستیک های EPDM معمولا مقاومت حرارتی بسیار خوبی فراهم می آورند. مواد عایق سلول بسته مقاومت بسیار عالی در مقابل عبور بخار آب از خود نشان می دهند به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز نیست. خاصیت مقاومت زیاد در مقابل بخار، به همراه خاصیت تابش بالای لاستیک اجازه می دهد که مواد سلول بسته انعطاف پذیر با ضخامت نسبتا کمی از چگالش سطحی جلوگیری کنند. در نتیجه، از این گونه مواد به مقدار متنابهی در سیستم های سرمایش، لوله کشی ها و تهویه استفاده می شوند. البته از اینگونه مواد می­توان در خطوط آب گرم و گرمایش نیز استفاده نمود.

عایق های الاستومری، گرچه نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گران ترند، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش مضاعف (Jacketing) برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند. پایداری بسیار بالایی دارند. سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده، استفاده از عایق های الاستومری است. این گونه عایق ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.

مشخصات NBR

مشخصه فیزیکی توضیح واحد استاندارد
ساختار سلولی فومی
رنگ مشکی
بو بی بو ASTM E679
چگالی 60-70 [Kg/m3] ASTM D 1622
انعطاف پذیری کاملا نرم ASTM C534
استحکام فشاری N/A MPa – [N/mm2] ASTM C 165 – C1621
محدوده دمای کاری [-40] ̴ [+120] [0C] ASTM C534
ضریب نفوذ رطوبت 0.10 Perm ASTM E96
ضریب جذب رطوبت 3.85 % W/W ASTM E96
ضریب انتقال حرارت در 240C 0.035 [W/m.0C] ASTM C518
ضریب انتقال حرارت در 1000C 0.039 [W/m.0C] ASTM C518
مقاومت در مقابل UV بسیار خوب ASTM D 1171
انتشار اشتعال سطحی Class 0, 1 ASTM E84 – BS 476 Part 7
مقاومت شیمیایی خوب

مقایسه ای بین NBR و EPDM

همواره اختلافات بین مشخصات EPDM و NBR مورد بحث متخصصین بوده است ولی حقیقت این است که بسیاری از مشخصات NBR و EPDM کاملا شبیه هم هستند و اختلافات بسیار ناچیزی با هم دارند. در کل می توان گفت که ممکن است کاربری EPDM در بعضی موارد بسیار خاص، اندکی از NBR بهتر باشد ولی باید توجه کرد که تولید EPDM بسیار مشکل است و بزرگ ترین عایق سازان نیز EPDM با خلوص 100% نمی سازند چراکه اصلا مقرون به صرفه نیست.

جدول زیر برای مقایسه بهتر عایق های سلول بسته انعطاف پذیر NBR و EPDM و تفاوت های آنها، ارائه می شود:

 

خاصیت فیزیکی NBR EPDM
نوع ماده Nitrile Butadiene Rubber Ethylene Propene Diene Methylene
سختی اسمی (IRHD) 60 (±5) 60 (±5)
رنگ سیاه سیاه با دانه های زرد
استحکام کششی ≥ 10 N/mm2 ≥ 10 N/mm2
میزان کشیدگی تا حد پارگی ≥ 300% ≥ 300%
محدوده دمای کاری متوسط -400C – 1200C -400C – 1350C
مقاومت در مقابل سایش متوسط الی خوب متوسط الی خوب
مقاومت در مقابل روغن های معدنی بسیار خوب ضعیف
مقاومت در مقابل روغن های گیاهی بسیار خوب متوسط الی خوب
مقاومت در مقابل بنزین بسیار خوب ضعیف
مقاومت در مقابل ترکیبات آروماتیک و هیدروکربنات ها متوسط الی خوب ضعیف
مقاومت در مقابل اسیدها و بازها بسیار خوب بسیار خوب
مقاومت در مقابل آتش متوسط الی خوب متوسط الی خوب
مقاومت در مابل رطوبت / بخار بسیار خوب بسیار خوب
مقاومت در مقابل پرتو خورشید و اشعه ماوراء بنفش متوسط الی خوب بسیار خوب
لوله های مسی با لوله ترکیب می شود هیچ واکنشی با لوله ندارد
مقاومت حرارتی بسیار خوب بسیار خوب

کاربردهای مواد عایق سلول بسته انعطاف پذیر

–          کاربری بسیار مناسب عایق های سلولی انعطاف پذیر، در سیستم های تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش، کانال های آب و هوا و خنک سازها مشهود است.

–          مواد الاستومری برای کاربردهایی که در آنها چرخه های حرارتی از گرم به سرد و بلعکس به طور مرتب وجود دارد، بسیار مناسب اند.

–          در صورت داشتن ضخامت مناسب، می توان از این عایق ها در فرآیندهای فوق سرد (Cryogenic) نیز استفاده کرد هرچند احتمال خرد شدن عایق وجود دارد.

مزایای عایق های الاستومری

–          مقاوم در مقابل آلودگی، گرد و خاک، رطوبت و بخار آب و در نتیجه مقاوم در مقابل آلودگی های بیولوژیکی

–          پایداری زیاد

–          مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش

–          مقاوم در مقابل خوردگی

–          ضریب انتقال حرارت بسیار پایین

–          نصب آسان به همراه خودبست، بسیار مناسب برای محیط هایی که جای کاری زیادی ندارند

–          بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار

–          انعطاف پذیر

–          غیر سمی

–          جکتینگ ها و پوشش های خارجی متنوعی برای آنها وجود دارد (گرچه در بسیاری از کاربردهای آنها نیازی به جکتینگ نیست)

–          قابلیت چسبندگی و پذیرش رنگ بالا

–          مقاوم در مقابل فشار و ضربه

محصولات سلول بسته پا فلکس محصول کشور ترکیه با مدرنترین تکنولوژی روز دنیا به صورت رول (6mm تا50mm) و لوله(6mm تا 114mm) تولید می شوند.جنس عایق های پا فلکس از جنس کائوچوی اتیلن پروپیلن دین غیر متصل   بوده که با epdm نیز شناخته می شود به طور معمول عایق های epdm مقاومت حرارتی بسیار خوبی را فراهم می کنند و دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی می باشند و به دلیل مقاومت زیادی که در برابر جذب بخار اب دارند پس از نصب به هیچ گونه حایل بخار آب دیگری نیاز ندارند.

 

این در حالی است که عایق های سنتی مانند پشم شیشه به ازای %1 آبی که جذب می کنند %7 از ارزش ضریب انتقال حرارت آن ها کاسته می شود.عایق های الاستومریک مطابق با استانداردهای محیط زیست می باشد وجایگزین مناسبی برای عایق های سنتی مانند پشم شیشه ، پلی فوم ومل و ماستیک بوده و برای عایقکاری سیستم های حرارتی و برودتی ، تاسیساتی ،غذایی ،بهداشتی ،دارویی، خودروسازی و صنایع نفت وگاز جهت صرفه جویی در انرژی کاربرد دارند

 

 

مجموعه مانا پردیس اسپادانا  با هدف حمایت از تولید داخلی  در کنار عایق  پافلکس ترکیه که در چند سال گذشته به مشتریان و مصرف کنندگان گرامی عرضه گردیده است با آغاز تولید کارخانه عایق الاستومری اینسوفلکس معرفی و عرضه این محصول به بازار را نیز شروع کرده است.

انواع عایق الاستومری